Uczniowie z ZSCKU na XIV Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy GYOR 2017

81 zawodniczek i zawodników oraz 37 osób współpracujących z nimi - to skład reprezentacji Polski na rozpoczynający się w niedzielę w węgierskim mieście Győr XIV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. W trwającej cały tydzień imprezie, po raz pierwszy przeprowadzonej w roku 1991 w Brukseli, tym razem weźmie udział ok. 2500 sportowców (w wieku 14-18 lat) z 50 państw. Będą rywalizować w 10 dyscyplinach – w ośmiu z nich (poza koszykówką i piłką ręczną) wystąpią biało-czerwoni. Na Węgrzech będziemy reprezentowani w: gimnastyce, JUDO, kajakarstwie, kolarstwie, la, piłce siatkowej chłopców, pływaniu i tenisie.

W piątkowe (21 lipca) popołudnie w Centrum Olimpijskim w Warszawie młodzi sportowcy i ich opiekunowie otrzymali akty powołania do reprezentacji. Nominacje wręczali im: dyr. Anna Kuder z Ministerstwa Sportu i Turystyki, sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński oraz członek Zarządu PKOl, prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski. Oni też życzyli naszym reprezentantom udanych startów na węgierskiej ziemi, mocno akcentując fakt, iż w festiwalowych zawodach dziewczęta i chłopcy będą reprezentować nie tylko siebie samych i swoje kluby, ale – nasz kraj i nas wszystkich. Przy okazji tego spotkania przypomniano, że na takich właśnie imprezach przed laty swoje wielkie potem kariery rozpoczynało wielu wybitnych zawodników – zarówno polskich i jak i z innych państw. Zresztą cała ceremonia jako żywo przypominała analogiczne uroczystości organizowane w PKOl przed kolejnymi igrzyskami olimpijskimi. Były więc – hymn państwowy, specjalnie wydrukowane, imienne powołania do ekipy, podpisy na fladze PKOl oraz uroczyste przyrzeczenia o godnym reprezentowaniu barw narodowych, respektowaniu przepisów sportowych i reguł fair play oraz zapewniające o otoczeniu młodzieży opieką ze strony trenerów, lekarzy, fizjoterapeutów i kierownictwa ekipy.Teksty przyrzeczeń odczytali: kapitan drużyny siatkarzy - Szymon Jezierski oraz trenerka lekkoatletyki – Agnieszka Nowakowska.

Hubert Pieczyński z "Górnika" Konin , uczeń Zespołu Szkół CKU w Koninie wraz z innymi zawodnikami złożył uroczyste ślubowanie i odebrał nominację reprezentanta Polski w Judo na XIV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy GYOR 2017