Obóz szkoleniowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W dniach 15-18 maja pierwsze klasy mundurowe: IP, IBW, IE uczestniczyły w corocznym obozie szkoleniowym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała, nawet szkolenie SERE na Pustyni Błędowskiej przebiegło w przyjaznej temperaturze i słonecznej aurze. Jak co roku całość młodzieży została podzielona na 3 plutony: Bravo, Alfa i Charli. Każda drużyna co dzień miała inne zajęcia. Największym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie wspinaczkowe, choć to właśnie tutaj emocje mieszały się od euforii do niemal paniki…. Jednak zdecydowana większość pokonała negatywne nastawienie i zaliczyli ten trudny element szkolenia. Zakres poszczególnych treści zajęć to:

  • Wspinaczka stosowana w służbach mundurowych – gdzie zaczynało się od omawiania sprzętu wspinaczkowego, teorii asekuracji, skończywszy na wychodzeniu na linie i zjazdach ze skałki ok 10 metrowej.
  • Elementy  „Zielonej Taktyki” – tutaj młodzież uczyła się pracy na broni długiej i krótkiej, taktycznego wykorzystywania broni, poruszania się z bronią, reakcji pododdziału na kontakt, szyków patrolowania itp.
  • Zadanie w terenie – pokonanie dystansu ok 12-14 km o dużej ilości przewyższeń, głównym celem zadania było skuteczne poruszanie się w terenie zgodnie z wytycznymi, dotarcie do celu w jak najlepszym czasie, ale również sprawdzenie predyspozycji do pracy w zespole , wyłonienie lidera, dowodzenie grupą.
  • Systemy działania w trudnych sytuacjach- SURVIVAL 24h – Pustynia Błędowska – młodzież zapoznała się z podstawami survivalu, budowali schronienie, sposobami rozpalania ognia , oczyszczania wody.

Uczestnicy mieli wyjątkowe szczęście, że w czasie ich pobytu na pustyni mogli obejrzeć desant VI Brygady Desantowej. W tym roku instruktorzy szczególnie chwalili grupę z ZS CKU – 62 uczestników ukończyło szkolenie survivalowe – czyli wszyscy – GRATULUJEMY!

MN

... więcej zdjęć w galerii